W tym roku 1 listopada wypada w środę, ale zapewne wzorem lat poprzednich starachowiczanie oraz goście z najdalszych zakątków kraju i zagranicy będą odwiedzać cmentarze już kilka dni wcześniej. Gmina Starachowice jest przygotowana do wzmożonego ruchu w okolicy cmentarzy i we współpracy z odpowiednimi służbami podejmuje działania ułatwiające poruszanie się po starachowickich cmentarzach.
Nowe alejki i oznaczenia
Miasto realizuje inwestycje, które mają nie tylko poprawić wizerunek starachowickich cmentarzy, ale również ułatwić poruszanie się po nich. Powstają nowe alejki z odpowiednim oznaczeniem sektorów i rzędów, a przede wszystkim realizowane są prace związane z utwardzeniem tego terenu.
W ubiegłym roku na cmentarzu przy ul. Polnej zostały wykonane prace związane z wykonaniem kolejnych alejek, które już służą mieszkańcom. Koszt ich wykonania wyniósł blisko 131 tysięcy złotych. W ramach prac na cmentarzu przy ul. Polnej wykonano 145 metrów chodnika oraz utwardzono plac pod kontenery na śmieci.
W tym roku miasto dołożyło kolejne metry funkcjonalnych alejek cmentarnych.
Cmentarz na Bugaju wzbogacił się o nowe alejki służące odwiedzającym groby bliskich. Na Polnej kończą się prace inwestycyjne, których efektem będzie powstanie aż 150 metrów alejek cmentarnych.
- Inwestycje w mieście to nie tylko duże zadania zapewniające rozwój gospodarczy i turystyczny. To również poprawa infrastruktury na starachowickich cmentarzach komunalnych. Nie zapominamy o tej kwestii i każdego roku staramy się realizować tego typu inwestycje. Kolejne metry alejek cmentarnych będą służyć mieszkańcom oraz wszystkim osobom odwiedzającym groby najbliższych. Rok do roku będziemy poprawiali stan cmentarzy komunalnych, abyśmy godnie okazywali szacunek naszych bliskich – zapewnia Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.
Bezpłatna komunikacja publiczna
Sposobem na rozładowanie dużego ruchu ulicznego w tym okresie jest możliwość skorzystania z komunikacji publicznej. Wiele miast zachęca swoich mieszkańców do jazdy autobusem w tym dniu poprzez wprowadzenie bezpłatnej komunikacji. Podobnie było w latach poprzednich w Starachowicach. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji w naszym mieście sprawiło jednak, że po miasto nie musi podejmować takiej decyzji. Od 1 kwietnia 2022 roku wszystkie osoby płacące podatki w mieście mogą jeździć autobusami bezpłatnie.
Tradycyjnie zachęcamy do skorzystania w tym dniu z miejskich autobusów.
Autobusy we wtorek
Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Komunikacja Miejska w Starachowicach informuje, że w dniu 31 października 2023r. (wtorek) komunikacja funkcjonuje jak w dni robocze. Dodatkowo wprowadzone zostaną do ruchu poniższe linie autobusowe kursujące w godzinach:
19. 8:46 - 16:39
Bugaj - Konstytucji 3go Maja - Partyzantów - Oświatowa - Armii Krajowej - Długa - Polna
20. 7:47 - 15:35
Bugaj - Radomska - 1go Maja - Stalowa - Bema
C. 8:00 - 16:25
Południowa - Moniuszki - Św. Jana Pawła II - Miodowa - Wyszyńskiego / Wiadukt - Długa - Polna
M. 7:56 - 15:45
Bugaj - Konstytucji 3go Maja - Partyzantów - Oświatowa - Majówka - Leśna - Kościelna - Długa – Polna
Komunikacja publiczna we Wszystkich Świętych
W dniu 1 listopada 2023 r. (środa) - komunikacja funkcjonuje jak w niedziele i święta oraz dodatkowo wprowadzone zostaną do ruchu poniższe linie autobusowe kursujące w godzinach:
3. 7:56 - 15:55
Bugaj - Star. Zach - Pasternik - Niepodległości - Miodowa – 6 Września – Moniuszki – Św. Jana Pawła II – Miodowa - Wyszyńskiego / Wiadukt - Armii Krajowej - Oświatowa - Partyzantów - Konstytucji 3go Maja - Bugaj
8. 8:21 - 16:20
Bugaj - Konstytucji 3go Maja - Partyzantów - Oświatowa - Armii Krajowej - Wyszyńskiego / Wiadukt - Miodowa - Św. Jana II – 6 Września - Miodowa - Niepodległości - Pasternik - Star. Zach - Bugaj
9. 9:00 - 16:38
Bema - Stalowa - 1 Maja - Star. Zach - Piłsudskiego - Rynek - Długa - Polna
11. 9:28 - 14:25
Bugaj - Star. Zach - Pasternik - Niepodległości - Miodowa - Św. Jana Pawła II - Moniuszki - Południowa
19. 8:36 - 17:49
Bugaj - Konstytucji 3 Maja - Partyzantów - Oświatowa - Armii Krajowej - Długa - Polna
20. 7:46 - 16:00
Bugaj - Radomska - 1Maja - Stalowa - Bema
21. 8:00 - 17:05
Bema - Stalowa - 1 Maja - Konstytucji 3 Maja - Partyzantów - Oświatowa – Majówka – Kopalniana - Armii Krajowej - Długa - Polna
C. 8:00 - 17:07
Południowa - Moniuszki - Św. Jana Pawła II - Miodowa - Wyszyńskiego / Wiadukt - Długa - Polna
M.7:51 - 17:30
Bugaj - Konstytucji 3 Maja - Partyzantów - Oświatowa - Majówka - Leśna - Kościelna - Długa - Polna
P. 8:20 - 15:52
Nowowiejska - 6 Września - Benedyktyńska - Targowa - Długa - Polna
Szczegółowych informacji udziela dyspozytor dyżurny – tel. (41) 274-62-12
Wokół starachowickich cmentarzy
Gmina wprowadziła udogodnienia dla osób korzystających z własnych aut w otoczeniu obu starachowickich cmentarzy.
Cmentarz „Bugaj”
Pętla autobusowa znajdująca się naprzeciwko cmentarza przy ulicy Radomskiej zostanie podzielona na plac manewrowy dla autobusów oraz parking dla osób odwiedzających groby.
Naprzeciwko bramy cmentarnej wydzielone zostały 4 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych
Przystanek autobusowy nr 31 znajdujący się obecnie na wysokości firmy PKC Group zostanie wkrótce przeniesiony w pobliże cmentarza.
Dodatkowo w dniach 29 października (niedziela) oraz 1 listopada 2023 roku zostanie udostępniony parking dla samochodów osobowych przy zakładzie PKC Group Poland (ulica Radomska 86).
Cmentarz – ul. Polna
W tym miejscu również, naprzeciwko bramy cmentarnej wydzielono cztery miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych
Dodatkowo w dniach 29 października (niedziela) oraz 1 listopada 2023 roku zostanie udostępniony parking przy Galerii Handlowej „Galardia”.
Wirtualny spacer po cmentarzu
Przypominamy również o możliwości wirtualnego spaceru po starachowickich cmentarzach. Jest to możliwe dzięki uruchomionej przez Gminę Starachowice stronie internetowej cmentarzy komunalnych połączonej z wyszukiwarką mogił osób tam pochowanych.
Wchodząc na stronę mogily.pl/starachowiceradomska lub /starachowicepolna lub /starachowicezgodna możemy wirtualnie odwiedzić groby swoich bliskich.
- Dzięki tym wyszukiwarkom możemy również odnaleźć miejsce lokalizacji grobu naszych bliskich, pojawiają się także informacje dotyczące wieku osoby, która tam została pochowana, data urodzenia i data pochówku, a także zdjęcie mogiły – informuje Prezydent Miasta Marek Materek.
Listopadowa kwesta z elektronicznym udogodnieniem
Na starachowickich cmentarzach jak zwykle nie zabraknie również wolontariuszy i członków towarzystwa Przyjaciół Starachowic zaangażowanych w kolejną zbiórkę na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków znajdujących się na naszych nekropoliach. Tegoroczna kwesta będzie już ósmą w historii publiczną zbiórką na rzecz ratowania niezwykłych nagrobków.
Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano ponad 13 tysięcy złotych, a w gronie wolontariuszy nie zabrakło również przedstawicieli władz miasta. Pieniądze zebrane podczas kwest w latach 2021-2022 pozwoliły na renowację pomnika żołnierza Armii Krajowej Arseniusza Kufalskiego, znajdującego się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Radomskiej.
We wrześniu oficjalnie odsłonięto odnowiony pomnik i przekazano go w opiekę społeczności Szkoły Podstawowej nr 1.
- Dziękuję wszystkim osobom uczestniczącym w corocznych kwestach organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic na naszych nekropoliach. Pieniądze zebrane z kwest w latach 2021-2022 zostały przeznaczone na remont tego pomnika. Każda złotówka wrzucona do puszek przybliżyła nas do kolejnej renowacji zabytkowego pomnika. Pomnik Arseniusza Kufalskiego jest już ósmym zabytkowym nagrobkiem wyremontowanym dzięki Państwa wsparciu. Wspólnie dbajmy o dziedzictwo naszego miasta – podsumował wydarzenie na starachowickiej nekropolii Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski.
Listopadowa kwesta od lat cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, którzy wspierają finansowo ten zaszczytny cel.Z dotychczasowych datków zebranych podczas kwest udało się odnowić osiem zabytkowych nagrobków:
- w 2015 roku górnika na cmentarzu „Bugaj” oraz burmistrza miasta na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,
- w 2016 roku powstańca styczniowego na cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej,
- w 2017 roku peowiaka na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,
- w 2018 roku peowiaka i legionisty na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,
- w 2019 roku policjantów poległych na służbie na cmentarzu przy ulicy Zgodnej,
- w 2020 roku ostatni zachowany nagrobek pisany cyrylicą - z 1895 roku - na cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej.
- w 2023 oficjalnie odsłonięto pomnik żołnierza Armii Krajowej Arseniusza Kufalskiego – na cmentarzu przy ulicy Radomskiej
Tegoroczna kwesta odbędzie się w dniu 1 listopada, a wolontariuszy będzie można spotkać pod każdym ze starachowickich cmentarzy. Datki będzie można jak zwykle wrzucać do specjalnie oznaczonych puszek. Dla tych, którzy nie będą posiadać przy sobie gotówki organizatorzy przygotowali „ułatwienie”.
Kwesta zyskuje bowiem elektroniczne oblicze. W tym roku datki będzie można przekazać również za pomocą swojej karty bankomatowej. Wolontariusze będą dysponować terminalem płatniczym. Liczymy na hojność osób, którym nie jest obca wrażliwość i pamięć o lokalnym dziedzictwie historycznym.
Policja i Straż Miejska ostrzegają i apelują o czujność
Tradycyjnie w rejonie starachowickich nekropolii porządku pilnować będą funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej mający również za zadanie służyć pomocą przy prawidłowym parkowaniu pojazdów. Wystąpią tymczasowe zmiany w organizacji ruchu.
Cmentarze przy ulicach: Zgodna i Polna
Ulicą jednokierunkową będzie:
- łącznik od ul. Długiej w stronę ul. Polnej
Zakaz zatrzymania będzie obowiązywał:
- po obu stronach ul. Polnej od skrzyżowania z ul. Zgodną do cmentarza.
- po obu stronach na łączniku od ul. Długiej do ul. Polnej
Cmentarz przy ul. Radomskiej
Zakaz zatrzymywania będzie obowiązywał:
- po obu stronach drogi od ul. Bugaj do ul. Elaboracja
Policja przypomina, że uczestnik ruchu drogowego w pierwszej kolejności zobowiązany jest do stosowania się do poleceń i sygnałów wydawanych przez osoby kierujące ruchem np. Policjanta, które są ważniejsze od sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych. Natomiast sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi.
Służby apelują o stosowanie się do zmian organizacji ruchu drogowego w rejonie cmentarzy. Podczas jazdy samochodem zwracajmy uwagę na polecenia wydawane przez policjantów oraz uprawniane osoby, które kierują ruchem. Nie prowadzimy pojazdu jeżdżąc „na pamięć”.
Jak co roku funkcjonariusze Straży Miejskiej prowadzą wzmożone kontrole i obserwacje terenów starachowickich cmentarzy, reagując na każdy sygnał zgłaszany przez mieszkańców. Strażnicy miejscy przypominają, aby w trakcie porządkowania grobów, nie pozostawiać torebek czy saszetek bez opieki.
W wypadku zauważenia jakiegokolwiek przypadku zakłócania porządku na terenie cmentarza, prosimy o jak najszybszy kontakt telefoniczny z dyżurnym Straży Miejskiej pod telefonem 41-274-62-48 lub telefon alarmowy 986.
Przy cmentarzach komunalnych ustawione zostaną przenośne toalety TOI TOI.