Starachowice wysoko ocenione w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast – nasz projekt na 9. miejscu!
Zakończył się etap oceny merytorycznej wniosków złożonych w naborze do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Z radością informujemy, że projekt przygotowany przez Gminę Starachowice został oceniony bardzo wysoko – zajął 9. miejsce spośród 117 zgłoszeń z całej Polski.
Na podstawie tej oceny zewnętrzni eksperci utworzyli listę rankingową, która teraz trafi do Komitetu Sterującego Programu. Już dziś możemy jednak powiedzieć, że znalezienie się tak wysoko w rankingu praktycznie gwarantuje nam dostęp do środków – w naszym przypadku to aż 76 milionów złotych na realizację działań służących mieszkańcom i rozwojowi miasta.
Była Norwegia, czas na Szwajcarię
Jeszcze nie tak dawno mogliśmy świętować zakończenie w Starachowicach projektu realizowanego w ramach funduszy norweskich. Powstanie Centrum Kreatywności Pałacyk, Eko-Szkoły i szeregu inicjatyw realizowanych na terenie miasta to właśnie efekty wielomilionowego dofinansowania i współpracy z partnerskim miastem Bergen. Dziś w przestrzeni pałacykowej właśnie Prezydent Miasta Starachowice poinformował o kolejnym wyzwaniu, a w zasadzie o porcji wspaniałych wiadomości dla naszych mieszkańców.
- Norweski Mechanizm Finansowy to był najtrudniejszy projekt jaki na tamten czas miasto przygotowywało, składało i realizowało. Wysiłek pracowników Urzędu Miejskiego w Starachowicach sprawił, że chociażby właśnie ta część naszego miasta gdzie znajduje się Pałacyk wypiękniała i może służyć lokalnej społeczności. Ale zresztą nie tylko ta część miasta. Efektem pozyskania norweskich środków była realizacja pierwszego etapu Eko-Szkoły – przypominał Prezydent Marek Materek.
- Po trudnym projekcie środków norweskich przyszedł czas na jeszcze trudniejszy projekt szwajcarski. Objętościowo prezentuje się solidnie, ale nie tylko objętość się liczy, ale przede wszystkim treść. A ona została naprawdę wysoko oceniona. Bowiem spośród 117 projektów, które zostały ocenione nasz projekt na liście rankingowej znalazł się na 9 miejscu w kraju. To projekt przygotowany przez moich współpracowników: Zastępców Prezydenta Miasta Elżbietę Gralec oraz Marcina Gołębiowskiego, a także Martynę Stępień z Referatu Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych, we współpracy z pracownikami urzędu i naszych jednostek, w tym szkół. Wynik punktowy i wysokie miejsce rankingowe praktycznie daje nam gwarancję, że uda nam się skorzystać z tego dofinansowania. W naszym przypadku wyniesie ono około 76 milionów złotych. To naprawdę znakomite wieści. Dziękuję za zaangażowanie w stworzenie tego projektu i czekamy na jego realizację – dodał Prezydent Starachowic.
Czas kolejnych zmian
Prezydent Materek zapowiada pół roku ciężkiej pracy związanej z ustalaniem szczegółów z grantodawcami. Właśnie tyle potrwa weryfikacja złożonego projektu, którego każdy element będzie szczegółowo weryfikowany.
- Jedno jest pewne. W naszym mieście nastąpi sporo dobrych zmian. Wszystko dzięki realizacji tego projektu. Warto podkreślić, że patrząc na wszystkie realizowane projekty miejskie to jeśli chodzi o jednostkowe pozyskanie środków na jeden projekt to na dziś jest to największy projekt jaki miasto Starachowice będzie realizowało jeśli chodzi o kwotę w ramach jednego projektu. Te działania przełożą się na lepsze funkcjonowanie miasta, ale także komfort życia mieszkańców – dodaje Prezydent Marek Materek.
Starachowicki projekt pod nazwą „AkTYwne Miasto. Razem dla rozwoju Starachowic” znalazł się na 9. miejscu listy rankingowej w naborze do Polsko Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Wniosek otrzymał 91,18 punktów. Gmina Starachowice wnioskowała o przyznanie dofinansowania na ten projekt w wysokości 80,4 mln złotych. Zgodnie z listą rankingową dofinansowanie powinno wynieść blisko 76 milionów złotych.
Edukacyjne wyzwania
- Nasz projekt to projekt wieloobszarowy. W pierwszej kolejności skupiliśmy się w nim na kształceniu zawodowym, ale również działaniach, które możemy realizować bezpośrednio w naszych szkołach podstawowych. Planujemy stworzenie czterech pracowni star labów, gdzie będą realizowane dodatkowe zajęcia. Takie pracownie powstaną w Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej nr 9, Szkole Podstawowej nr 10 oraz Szkole Podstawowej nr 13. Oprócz tego będziemy realizować zajęcia z programowania czy informatyki, tak żeby maksymalnie wzmocnić kompetencje naszych uczniów. Wszystko po to, aby w przyszłości wybierali oni szkoły kształcenia branżowego i technicznego – zapowiada Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski.
I właśnie na tym poziomie edukacji zapowiadane są również kolejne zmiany, które realizowane będą wspólnie z powiatem w szkołach średnich.
- W ZSZ nr 2 i ZSZ nr 3 poza działaniami infrastrukturalnymi i tworzeniem pracowni, chcemy realizować działania dla uczniów pod kątem właśnie dodatkowych kwalifikacji specjalistycznych, egzaminów zawodowych. Chcemy również wzmocnić kompetencje kadry dydaktycznej. Jednym z naszych celów projektowych jest wprowadzenie modelu kształcenia dualnego. Uczeń raz w tygodniu swoje zajęcia praktyczne będzie realizował bezpośrednio u pracodawcy – wyjaśnia Marcin Gołębiowski.
Promocja lokalnych przedsiębiorców
Kolejnym ważnym sektorem realizacji starachowickiego projektu będzie wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców, szczególnie dla małych i średnich firm.
- Chcemy zmodernizować budynek Centrum Przedsiębiorczości przy ulicy Zgodnej, ale również stworzyć nową przestrzeń dla przedstawicieli sektora MŚP. Dodatkowo chcemy przeprowadzić kampanię „Made in Starachowice”. Zależy nam na promocji lokalnych przedsiębiorców. Chcemy organizować spotkania, fora przedsiębiorców i tworzyć kampanie promocyjne skierowane do różnych grup odbiorców. Wspólnie uda nam się opracować program rozwoju wsparcia dla naszych przedsiębiorców – dodaje Zastępca Prezydenta Miasta.
Starachowicki projekt przewiduje również stworzenie na bazie Szkoły Podstawowej nr 9 swoistego Centrum Edukacji Międzykulturowej. To właśnie tam ma powstać świetlica, centrum doradztwa psychologicznego i wsparcia zawodowego czy nowe klasopracownie artystyczne. „Dziewiątka” ma być przestrzenią maksymalnie otwartą dla lokalnej społeczności.
W Pałacyku będzie kreatywnie
Kolejnym miejscem, które będzie tętniło życiem po otrzymaniu szwajcarskiej dofinansowania będzie Centrum Kreatywności Pałacyk. Tu z kolei mają być realizowane działania integrujące trzy grupy odbiorców. Ciekawe inicjatywy i programy wsparcia czekają zarówno na mieszkańców, młodzież jak i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
- Mieszkańcy Starachowic będą odwiedzać to miejsce podczas licznych spotkań konsultacyjnych, ale również integrujących lokalną społeczność dni sąsiedzkich. Co do organizacji pozarządowych to chcemy by Pałacyk był przestrzenią, w której lokalne NGO'sy znajdą wsparcie dla swoich działań statutowych. Przedstawiciele stowarzyszeń będą mogli liczyć na bezpłatne doradztwo finansowe, bezpłatne doradztwo prawne. Planujemy również powstanie lokalnej szkoły liderów dla organizacji pozarządowych, by nasze organizacje rosły w siłę i były coraz bardziej zaangażowanie w życie codzienne. Tu również chcemy rozwijać chęć zaangażowania społecznego naszej wspaniałej młodzieży. Jak zwykle nie zabraknie nowych inicjatyw integrujących pokolenie młodych – dodaje Zastępca Prezydenta Miasta.
Miliony na infrastrukturę
- Polsko-szwajcarski program współpracy opiera się na łączeniu działań społecznych i infrastrukturalnych. Nasz projekt jest skierowany głownie na działania społeczne. Największy ciężar finansowy skierowany jest natomiast na działania infrastrukturalne. To ponad 50 milionów złotych na projekty, które będą służyć lokalnej społeczności – przyznaje Elżbieta Gralec, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych.
Najważniejszy projekt na tej liście to budowa kanalizacji deszczowej na ulicy Wiosennej.
- Planujemy tu wybudować kanalizację deszczową wraz z trzema zbiornikami retencyjnymi . To pozwoli nam na odwodnienie 100 hektarów zlewni, która znajduje się w tym obszarze i pozwoli nam na bezpieczne budowanie osiedla zaplanowanego w tej okolicy – dodaje Elżbieta Gralec.
Kolejnym elementem wielomilionowego projektu jest zagospodarowanie terenów zielonych przy Szkole Podstawowej nr 11. Na ten cel przeznaczono ponad 10 milionów złotych.
- Przestrzeń zostanie otwarta dla mieszkańców. Powstaną ścieżki sensoryczne, przestrzenie wspólne, altanki do prowadzenia zajęć z dziećmi czy lekcji ekologii oraz biologii. Budynek SP 11 zostanie wyposażony w instalacje fotowoltaiczną – wymienia Gralec.
Bezpieczny monitoring
Otrzymane dofinansowanie pozwoli również na rozwój monitoringu miejskiego, a na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 8 milionów złotych.
- W ramach tego zadania zostanie zakupionych ponad 200 kamer zainstalowanych na terenie miasta, samochody straży miejskiej zostaną wyposażone w kamery mobilne. Powstaną również centra monitoringowe na terenie miasta. To spore pieniądze, ale i wiele przedsięwzięć służących przede wszystkim bezpieczeństwu mieszkańców – przyznają przedstawiciele władz miasta.
Zastępca Prezydenta Miasta Elżbieta Gralec wskazuje dodatkowo trzy obszary na liście projektów uzupełniających.
- Liczymy również na to, że zrealizujemy je w ramach pojawiających się z czasem oszczędności. To budowa sieci ciepłowniczej na ulicy Składowej, budowa sieci wodociągowej ulicy Bocznej oraz wskazana wcześniej rozbudowa Centrum Przedsiębiorczości – dodaje.