Logo miasta z napisem: Starachowice - napędzamy rozwój

13 października 2023

Komunikat w sprawie akcji ochronnego szczepienia lisów

Wojewoda Świętokrzyski informuje, że w dniach 23–27 października br., na obszarze województwa świętokrzyskiego, planowane jest przeprowadzenie kolejnej akcji ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie obejmie całe województwo świętokrzyskie i zostanie przeprowadzone poprzez rozrzut szczepionki z samolotów oraz jej ręczne wyłożenie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa świętokrzyskiego, wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażenia wścieklizną ludzi. Wścieklizna jest groźną, śmiertelną chorobą zakaźną przede wszystkim ssaków mięsożernych (np. psy, koty, lisy), ale i innych zwierząt stałocieplnych (np. sarna, dzik), w tym również człowieka. Regularne szczepienia przeciwko wściekliźnie są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania wystąpieniu i rozprzestrzenianiu się wścieklizny. Szczepionka jest wyrzucana z samolotu na terenie województwa świętokrzyskiego. Trasy pokrywają obszar zrzutu co 500 m, wyrzucając szczepionkę co ok. 60 m. Zagęszczenie na 1 km2 wynosi 30 dawek szczepionki. Jest to na tyle dużo, że przy zagęszczeniu ludności 105 osób na km2 istnieje duże prawdopodobieństwo kontaktu szczepionki z człowiekiem, a także podjęcie jej przez zwierzęta domowe (np. psy). Są to przypadki nieplanowane i nieprzewidywalne w skutkach.Spożycie czy połknięcie przez np. duże psy szczepionki w całości wraz z plastikowym blistrem, może się skończyć niestrawnością, perforacją żołądka lub jelit, co niechybnie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. W celu uniknięcia kontaktu szczepionki z człowiekiem, a także podjęcia jej przez zwierzęta domowe apeluje się o nie dotykanie i nie podnoszenie pakietów ze szczepionką, a w okresie akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie psów na smyczy a kotów w zamkniętych pomieszczeniach, aby nie miały kontaktu ze szczepionką. Przestrzeganie powyższych zaleceń konieczne jest, aby lisy wolno żyjące miały jak największy dostęp do zrzuconej szczepionki.

Więcej aktualności

Rekordowe dofinansowanie dla Starachowic

Starachowice znalazły się na 9. miejscu listy rankingowej Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, co daje realną szansę na pozyskanie ok. 76 mln zł dofinansowania. Środki te zostaną przeznaczone na rozwój edukacji, wsparcie przedsiębiorców, działania społeczne i inwestycje infrastrukturalne. To kolejny krok w stronę rozwoju Starachowic.

Więcej...
LOGO-STARACHOWICE-POZIOM-RGB.jpg

Seniorskie rozgrywki ligowe – przyznano dotację

Gmina Starachowice przyznała dotację na zadanie publiczne z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej

Więcej...
magazyn.jpg

Magazyny energii - złóż ankietę do końca lipca

Trwa nabór osób zainteresowanych udziałem w projekcie parasolowym dotyczącym dostawy i montażu magazynów energii na potrzeby istniejących instalacji fotowoltaicznych,. Osoby zainteresowane projektem powinny złożyć do końca lipca wypełnioną ankietę. Ankieta jest dostępna w Urzędzie Miejskim w Starachowicach.

Więcej...

Przebudowa Wieniawskiego

Remontujemy kolejną ulicę w południowej części naszego miasta. Tym razem dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg możliwa jest przebudowa ulicy Henryka Wieniawskiego. Ponad 900 tysięcy rządowego dofinansowania umożliwi przebudowę drogi o łącznej długości około 360 metrów i szerokości 6 metrów.

Więcej...
Powrót na początek strony