Rejestracja urodzenia albo zgonu, które nastąpiły poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i nie zostały tam zarejestrowane, oraz rejestracji urodzenia, zawarcia małżeństwa albo zgonu, które nastąpiły poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w państwie urodzenia, zawarcia małżeństwa albo zgonu nie jest prowadzona rejestracja stanu cywilnego.
Urodzenia i zgony, które nastąpiły za granicą, nawet jeżeli nie zostały zarejestrowane w państwie, w którym miały miejsce mogą zostać zarejestrowane w Polsce.
Jako niezarejestrowane za granicą są traktowane także urodzenia, małżeństwa albo zgony, które nastąpiły w państwie, gdzie nie jest prowadzona rejestracja stanu cywilnego.
Kto może wnioskować o rejestrację:
● osoba, której zdarzenie dotyczy lub jej przedstawiciel ustawowy (np. rodzic dziecka)
● inna osoba, która wykaże interes prawny w rejestracji zdarzenia lub interes faktyczny w rejestracji zgonu.
Organ właściwy i dokumenty wymagane do rejestracji
Z wnioskiem o dokonanie tej czynności należy wystąpić do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego w kraju wraz z:
● dokumentem potwierdzającym zdarzenie za granicą i jego urzędowym tłumaczeniem
● dowodem wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 39 zł za odpis zupełny wydawany po dokonaniu rejestracji
Dostosowanie pisowni
Jeżeli osoba ma sporządzony w Polsce akt stanu cywilnego może, wraz z wnioskiem o rejestrację, złożyć wniosek o dostosowanie pisowni danych zawartych w zagranicznym dokumencie do reguł pisowni polskiej.
Rejestracja zdarzenia przed konsulem
Jeżeli urodzenie i zgon dotyczą obywatela polskiego, pisemny wniosek o rejestrację zdarzenia można złożyć do konsula. W takiej sytuacji konsul sporządza protokół, który po podpisaniu przez konsula i osobę składającą wniosek, jest przekazywany do kierownika urzędu stanu cywilnego wybranego przez wnioskodawcę celem sporządzenia aktu urodzenia lub zgonu.
Wydanie odpisu zupełnego aktu
Po dokonaniu czynności jaką jest rejestracja kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje odpis zupełny aktu stanu cywilnego. Odpis ten z mocy prawa jest traktowany jako wydawany na wniosek.
Odmowa dokonania rejestracji
Kierownik urzędu stanu cywilnego albo konsul odmawia rejestracji zdarzenia, jeżeli wnioskodawca nie przedstawi dokumentu potwierdzającego zdarzenie lub rejestracja zdarzenia byłaby sprzeczna z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Odmowa dokonania rejestracji zdarzenia nastąpi w formie decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie do właściwego miejscowo wojewody.