Logo miasta z napisem: Starachowice - napędzamy rozwój

9 kwietnia 2025

Starachowicki raport rozpoczyna dyskusję

Już 16 kwietnia 2025 roku Centrum Kreatywności Pałacyk w Starachowicach stanie się miejscem ważnej społecznej dyskusji, w którym jako pierwsi w Polsce rozmawiać będziemy o nowych wyzwaniach współczesnego świata cyfrowego i jego wpływie na uczniów naszych szkół. Starachowicka konferencja to wydarzenie, które dostarczy nam wiedzy i narzędzi wspierających uczniów w bezpiecznym korzystaniu z internetu. „Bez filtra” to konferencja, którą jako miasto Starachowice chcemy rozpocząć ogólnopolską dyskusję na temat internetowych zagrożeń.

- Celem konferencji jest wyposażenie nauczycieli, rodziców, pedagogów i psychologów szkolnych w wiedzę i narzędzia, które pomogą skutecznie wspierać uczniów w bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Do udziału w tej dyskusji zapraszamy nauczycieli, rodziców, dyrektorów, pedagogów, psychologów, pracowników opieki społecznej, wydziały spraw społecznych odpowiedzialne za profilaktykę. To wydarzenie dla wszystkich, którzy chcą lepiej rozumieć wyzwania cyfrowej rzeczywistości i skutecznie wspierać dzieci – podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek. 

 KONFERENCJA_BEZ_FILTRA_1.png

Starachowickie spotkanie zaplanowano na 16 kwietnia 2025 roku (środa). Rozpocznie się ono o godzinie 9.00, a pierwszym punktem konferencji będzie prezentacja raportu Futuronet o stanie uzależnień cyfrowych, cyberprzemocy i cyfrowych nawykach uczniów. 

 KONFERENCJA_BEZ_FILTRA_10.png

- Raport dotyczący cyfrowych nawyków dzieci i młodzieży w Starachowicach. Został opracowany metodą ilościową poprzez wysłanie do wszystkich starachowickich szkół anonimowej ankiety z prośba o wypełnienie jej przez uczniów. W badaniu wzięło udział blisko 600 osób ze wszystkich szkół podstawowych w mieście – przypomina Jakub Płodzich, Prezes Zarządu Futuronet. 

Raport ten dostarcza wiedzę w zakresie wielu istotnych aspektów funkcjonowania dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym m.in. wieku inicjacji cyfrowej, czasu spędzonego przed ekranem, zainteresowania rodziców cyfrowym życiem dziecka, sygnałami mogącymi wskazywać na fonoholizm, doświadczeń w zakresie cyberprzemocy czy relacji z osobami w Internecie. 

 KONFERENCJA_BEZ_FILTRA_3.png

- Dla nas to niezwykle ważny dokument. Ma on na celu zdefiniować zakres działań profilaktycznych dotyczących cyberprzemocy i fonoholizmu w mieście skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli w postaci warsztatów i szkoleń. To starachowicki raport, ale w żaden sposób nie możemy go traktować lokalnie. Jestem przekonany, że tym raportem i naszą dyskusją rozpoczniemy rozmowy o tym, co internet robi z młodymi ludźmi. To bardzo ważny temat i nie możemy zostawić młodzieży z tym problemem samych. Starachowice są gotowe na rozpoczęcie ogólnopolskiej dyskusji. Dajmy iskrę by rozpalić ten temat – dodał Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski. 

KONFERENCJA_BEZ_FILTRA_Facebook_kwadrat.png 

Obaj przedstawiciele starachowickiego samorządu znaleźli się w gronie prelegentów konferencji „Bez filtra”. Lista osób zaproszonych do dyskusji jest jednak dłuższa. W Starachowicach głos zabiorą również: Wojtek Kardyś (ekspert komunikacji internetowej), Ewa Domańska (NASK), Jakub Płodzich (Futuronet) oraz Katarzyna Sobczyk (specjalistka profilaktyki). 

farr2.jpg

W tym dniu oficjalnie rozpoczyna swoją działalność starachowicki punkt pomocy profilaktycznej. Dzięki finansowemu wsparciu z budżetu miasta Starachowice udało się powołać Punkt wsparcia profilaktyczno-edukacyjnego dla mieszkańców, uczniów starachowickich szkół oraz rodzin i osób z otoczenia. Punkt ten będzie prowadzony w siedzibie Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego (FARR) przy ulicy Mickiewicza 1A. 

- Punkt ten będzie działał do końca roku. Stosowne harmonogramy jego pracy przedstawimy już w dniu oficjalnego rozpoczęcia działalności punktu. Wsparcie o charakterze profilaktycznym, edukacyjnym, terapeutycznym i motywacyjnym będzie świadczone bezpłatnie. Będzie to miejsce, w którym każdy będzie mógł uzyskać niezbędną pomoc. Mam świadomość potrzeby działania w obszarze zapobiegania uzależnieniom i zachowaniom ryzykownym, ale również w pracy z emocjami - dodaje Marcin Gołębiowski, Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice.

Oficjalne otwarcie punktu zaplanowano na godzinę 14.30 - po zakończeniu konferencji. 

farr1.jpg

O skali problemu, którego dotyka starachowicka konferencja informuje Aleksandra Kuzaj, psycholożka, psychotraumatolożka, Członkini Zarządu Stowarzyszenia Antymobbingowego w Warszawie. 

- Nadmierne korzystanie z technologii sprzyja izolacji, utrudnia budowanie relacji i osłabia umiejętności komunikacyjne. Cyberprzemoc, będąca jednym z najpoważniejszych zagrożeń w świecie cyfrowym, dodatkowo pogłębia te problemy, obniżając samoocenę i poczucie bezpieczeństwa. Warto zauważyć, że doświadczenie jakiejkolwiek formy przemocy w dzieciństwie może mieć długofalowe konsekwencje dla zdrowia psychicznego młodych ludzi - przyznaje Aleksandra Kuzaj. 

 

 KONFERENCJA_BEZ_FILTRA_2.png

Program konferencji w Starachowicach

 

9:00 Otwarcie konferencji

Marek Materek, Prezydent Miasta Starachowice

 

9:10-10:00

Prezentacja Raportu Futuronet dla Miasta Starachowice o stanie uzależnień cyfrowych, cyberprzemocy i cyfrowych nawykach uczniów. 

Marcin Gołębiowski, Wiceprezydent Miasta Starachowice

Jakub Płodzich, Prezes Futuronet

Omówienie wyników anonimowego badania przeprowadzonego wśród uczniów szkół podstawowych w Starachowicach i przedstawienie planu działań profilaktycznych w zakresie fonoholizmu i cyberprzemocy w mieście.

KONFERENCJA_BEZ_FILTRA_5.png

10:00-10:50

„Pato-trendy, czyli co młodzi oglądają w social mediach i co możemy z tym zrobić”

Wojtek Kardyś, Ekspert w dziedzinie komunikacji internetowej, social mediów, digital marketingu, e-PR oraz personal brandingu. Wykładowca na dwóch uczelniach wyższych, WH AGH w Krakowie oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jego znaczący wkład w rozwijanie przestrzeni cyfrowej został doceniony przez Komisję Europejską, która w 2022 roku mianowała go Ambasadorem Cyfrowym UE w Polsce.

KONFERENCJA_BEZ_FILTRA_6.png 

10:50-11:10 – przerwa kawowa

 

11:10-12:10

„Wpływ algorytmów na emocje i rozwój społeczny dzieci i młodzieży”

Ewa Domańska

Kierowniczka Zespołu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przed Zagrożeniami w Internecie w Dziale Profilaktyki Cyberzagrożeń. Od 2021 r. pracuje w NASK. Specjalizuje się w zagadnieniach problematycznego używania internetu i urządzeń cyfrowych. Koordynatorka działań Rady Doradczej Rodziców utworzonej przy NASK. W ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) współorganizuje konferencje i uczestniczy w projektach edukacyjnych.

 KONFERENCJA_BEZ_FILTRA_7.png

12:10-12:40

„Cyberprzemoc – jak wykrywa, reagować i działać profilaktycznie”

Jakub Płodzich 

 KONFERENCJA_BEZ_FILTRA_8.png

Prezes Futuronetu, od blisko dekady związany z edukacją cyfrową. Prowadzi warsztaty dla uczniów, szkolenia dla nauczycieli i rodziców w zakresie profilaktyki fonoholizmu i przeciwdziałania cyberprzemocy. Były pracownik Ministerstwa Cyfryzacji oraz dyrektor Instytutu Lema, gdzie był pomysłodawcą i trenerem w ramach ogólnopolskiego projektu „Ogarnij Hejt”.

 

12:40 – 13:00 

„Punkt wsparcia profilaktyczno-edukacyjnego”– prezentacja zadania

Katarzyna Sobczyk - Specjalistka profilaktyki i promocji zdrowia w Fundacji Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach, trenerka treningu interpersonalnego i warsztatu umiejętności psychospołecznych, specjalistka ds. interwencji kryzysowej, socjoterapeutka, coach, doradczyni zawodowa oraz edukatorka. 

 KONFERENCJA_BEZ_FILTRA_9.png

 

Udział w konferencji jest bezpłatny natomiast brak jest możliwości wolnego wstępu. Aby wziąć udział w konferencji prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego który jest dostępny TUTAJ

 

Zapraszamy!

Więcej aktualności

DJI_0941 Duży.jpeg

Powstają bloki przy ul. Polnej

Podczas konferencji prasowej która odbyła się dnia 11 kwietnia 2025 r. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek poinformował o rozpoczęciu prac budowy trzech bloków przy ul. Polnej przez firmę KOSONÓG BUDOWNICTWO Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Wykonawcy Mateusz Kosonóg - Prezes Zarządu, Marcin Ryszewski - Kierownik budowy oraz Radni Rady Miejskiej Ilona Traczyk oraz Marek Kamiński.

Więcej...
LOGO-STARACHOWICE-POZIOM-RGB.jpg

Otwarty konkurs ofert

Zachęcamy organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego do składania ofert na realizację zadania publicznego w 2025 roku.

Więcej...
battle-2284723_1280.jpg

Oferta Familijnego Klubu Sportowego Łazy Starachowice

Oferta organizacji pozarządowej, zgodnie z art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie

Więcej...
137648.jpg

Oferta Stowarzyszenia EKO SCHOOL

Oferta na realizację zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

Więcej...
Powrót na początek strony