W Centrum Kreatywności Pałacyk trwa konferencja "Bez filtra, czyli co młodzi robią w internecie i co Internet robi z młodymi".
- Wspólnie z pedagogami, ekspertami i psychologami rozmawiamy o współczesnym świecie cyfrowym, a także internetowych treściach, które zagrażają uczniom. Problem cyberprzemocy, hejtu i pato-trendów to zjawiska obok, których nie możemy przejść obojętnie - podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.
Celem konferencji jest wyposażenie nauczycieli, rodziców, pedagogów i psychologów szkolnych w wiedzę i narzędzia, które pomogą skutecznie wspierać uczniów w bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Do udziału w tej dyskusji zaprosiliśmy nauczycieli, rodziców, dyrektorów, pedagogów, psychologów, pracowników opieki społecznej, wydziały spraw społecznych odpowiedzialne za profilaktykę.
To wydarzenie dla wszystkich, którzy chcą lepiej rozumieć wyzwania cyfrowej rzeczywistości i skutecznie wspierać dzieci.
- Starachowice jako jedno z pierwszych Miast w Polsce, dzięki współpracy z Futoronet przeprowadziliśmy ogólnomiejskie badania dotyczące uzależnień cyfrowych. Badanie przeprowadzone zostało w 8 szkołach podstawowych, udzielono 578 odpowiedzi, które zostały zestawione z wynikami ogólnopolskiego badania NASK, na podstawie którego sporządzono raport „Nastolatki 3.0” - dodaje Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski.
Punktem wyjścia do dzisiejszej konferencji są właśnie badania przeprowadzone w starachowickich szkołach podstawowych dotyczące funkcjonowania dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym.
Znamy już wyniki tych badań, a raport powstały przy współpracy z firmą Futuronet trafi do wszystkich szkół.
Raport ten dostarcza wiedzę w zakresie wielu istotnych aspektów funkcjonowania dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym m.in. wieku inicjacji cyfrowej, czasu spędzonego przed ekranem, zainteresowania rodziców cyfrowym życiem dziecka, sygnałami mogącymi wskazywać na fonoholizm, doświadczeń w zakresie cyberprzemocy czy relacji z osobami w Internecie.