Projekt przewiduje budowę trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z pełnym zakresem instalacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz urządzeń budowlanych. W ramach inwestycji powstaną m.in.:
-
instalacje: wodociągowa, kanalizacji sanitarnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji mechanicznej, elektryczna i odgromowa,
-
kanalizacja deszczowa ze zbiornikami retencyjnymi o pojemności 10 m³,
-
36 miejsc postojowych.
Każdy z budynków będzie posiadał 3 kondygnacje nadziemne oraz 1 kondygnację podziemną, 12 lokali mieszkalnych oraz część administracyjną.
Łącznie w ramach inwestycji powstanie 36 mieszkań o powierzchni od ok. 31 m² do 60 m². Z myślą o dostępności, 8 lokali zostanie przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami:
-
2 mieszkania w budynku 1A,
-
3 mieszkania w budynku 1B,
-
3 mieszkania w budynku 1C.
Umowna wartość inwestycji wynosi 15 689 093,36 zł brutto. Projekt realizowany jest z udziałem środków zewnętrznych:
Dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) w wysokości 2 144 699,06 zł, co stanowi 13,67% kosztów kwalifikowanych.
Dodatkowo, Gmina Starachowice złożyła wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) o udzielenie wsparcia z Funduszu Dopłat w ramach programu budownictwa komunalnego. Wniosek przeszedł pozytywną kwalifikację – obecnie oczekujemy na podpisanie umowy. Planowane dofinansowanie wynosi aż 80% kosztów kwalifikowanych.
Inwestycja stanowi istotny krok w kierunku zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców o niskich i średnich dochodach.
– To kolejna inwestycja, która pozwoli nam rozwijać Starachowice w sposób nowoczesny, zrównoważony i społecznie odpowiedzialny. Zapewniamy mieszkańcom nie tylko nowe miejsca do życia, ale i dostępność mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami oraz rozwiązania sprzyjające oszczędności energii. Cieszę się, że możemy zrealizować ten projekt z dofinansowaniem z KPO i Funduszu Dopłat, dzięki czemu ograniczamy koszty dla budżetu miasta - podkreślił Marek Materek.