Logo miasta z napisem: Starachowice - napędzamy rozwój

18 grudnia 2023

Nowy blask kamienicy Giepardów

- Kamienica Giepardów odzyska dawny blask – zapowiada Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek informując o przyjęciu uchwały intencyjnej dotyczącej zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Gmina podejmuje w ten sposób starania o pozyskanie dofinansowania na przebudowę budynku na rzecz zlokalizowania tam mieszkań komunalnych.

- Kilka miesięcy temu w sieci pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży zabytkowej kamienicy Giepardów w Wierzbniku. Sprzedający wyceniał nieruchomość na ponad 2 mln zł. Zgłosiłem chęć zakupu przez miasto. Wykonaliśmy operat szacunkowy, który wskazał wartość na 1,4 mln zł. Przeprowadziliśmy negocjacje cenowe uzgadniając cenę zakupu na 1,25 mln złotych – informuje Prezydent Miasta Marek Materek.

77

Kamienica Giepardów to dom zlokalizowany przy ulicy Kolejowej 17 w Starachowicach. Czas jego powstania datowany jest na rok 1886.

- O inwestorach budynku nic nie wiadomo. Dom wybudowano prawdopodobnie w celu wynajmu lokali na mieszkania. W latach I wojny światowej okupacyjne władze austro-węgierskie umieściły w nim siedzibę cywilno-wojskowych władz administracyjnych oraz urzędu pocztowo-telegraficznego – czytamy w karcie adresowej zabytku nieruchomego Gminnej Ewidencji Zabytków.

78

Po odzyskaniu niepodległości w domu mieściła się krótko siedziba wojskowej komendy uzupełnień i posterunek policji. W 1921 roku dom od Michała Pohoskiego kupili Marianna i Michał Giepardowie. W okresie międzywojennym w domu znajdowały się mieszkania lokatorskie dla zamożniejszych rodzin. Po wojnie władze samorządowe nakazały właścicielce zakwaterować w domu lokatorów.

Jubileuszowy zakup

Propozycja zakupu kamienicy przy ulicy Kolejowej przez Gminę zbiegła się w czasie z obchodami jubileuszu 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika.

- Ten dom to bez wątpienia jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków dawnego Wierzbnika. Każda osoba przyjeżdżająca do Starachowic koleją i wysiadająca na stacji Starachowice Wschodnie witana jest widokiem Kamienicy Giepardów. Kamienicy, która od wielu lat wymaga generalnego remontu. Wiedząc o tym, że prywatni właściciele nie są w stanie ubiegać się o podobne do miasta dofinansowania na remont - zaproponowałem odkupienie budynku. Przez wiele lat miasto kwaterowało w tej kamienicy lokatorów – informuje Prezydent Materek.

79

Po wielu latach starań władzom gminy udało się skomunalizować tereny przy dawnym Dworcu Wschodnim. Wykonano zagospodarowanie otoczenia dawnego dworca przy 95% dofinansowaniu ze środków zewnętrznych, które pozyskano na ten cel. Udało się także wpisać zabytkowy budynek dworca na listę obiektów, które PKP wyremontuje w najbliższych latach.

- Sklep Biedronka kończy remont swojego budynku w tym rejonie, dzięki naszej współpracy znajdzie się na nim m.in. mural poświęcony Wierzbnikowi. Pomyślałem, że doskonałym zakończeniem prac w tym rejonie będzie generalny remont zabytkowej kamienicy Giepardów. Gmina może pozyskać 85% dofinansowanie na przebudowę budynku na rzecz zlokalizowania tam mieszkań komunalnych – zapowiada prezydent.

80

Świadectwo lokalnej historii

Z opisu budynku wynika, iż ściany zewnętrzne budynku wykonane są z kamienia łamanego i cegły czerwonej, pokryte tynkiem. Ściany szczytowe zwieńczone są ogniomurem.

Budynek jest trzykondygnacyjny (suterena, parter, piętro), z częściowo mieszkalnym poddaszem, z czterospadowym dachem. Obramienia okien mają najbardziej dekoracyjny charakter wśród wszystkich kamienic dawnego Wierzbnika. Najbardziej dekoracyjne są obramienia okien parteru fasady, trochę skromniejsze okien piętra.

81

- Rozwinięta forma architektoniczna i stylowa, naśladownictwo form twórczych, dominująca rola w zespole, estetycznie atrakcyjny, wysoka wartość jako dokument dziejów i jako przedmiot badań, wartość dydaktyczna wielowątkowa. Budynek jest świadectwem lokalnej historii przekazującym informacje odnoszące się do rozwoju budownictwa czynszowego dla zamożnych rodzin z przełomu XIX i XX wieku – informuje Adam Brzeziński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic.

82

Wysokie dofinansowanie

Na piątkowej sesji Rady Miejskiej przyjęta została uchwała intencyjna dot. zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Następnym krokiem będzie zlecenie wykonania dokumentacji, która umożliwi przebudowę i kompleksowy remont budynku.

- Kamienica znajduje się w strefie rewitalizacji przez co zamiast 80% progu dofinansowania, wsparcie może wynosić 85% całkowitych kosztów włącznie z zagospodarowaniem otoczenia budynku. Cieszę się, że krok po kroku zmieniamy Starachowice – podkreślił prezydent.

 83

Więcej aktualności

DJI_0941 Duży.jpeg

Powstają bloki przy ul. Polnej

Podczas konferencji prasowej która odbyła się dnia 11 kwietnia 2025 r. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek poinformował o rozpoczęciu prac budowy trzech bloków przy ul. Polnej przez firmę KOSONÓG BUDOWNICTWO Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Wykonawcy Mateusz Kosonóg - Prezes Zarządu, Marcin Ryszewski - Kierownik budowy oraz Radni Rady Miejskiej Ilona Traczyk oraz Marek Kamiński.

Więcej...
LOGO-STARACHOWICE-POZIOM-RGB.jpg

Otwarty konkurs ofert

Zachęcamy organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego do składania ofert na realizację zadania publicznego w 2025 roku.

Więcej...
battle-2284723_1280.jpg

Oferta Familijnego Klubu Sportowego Łazy Starachowice

Oferta organizacji pozarządowej, zgodnie z art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie

Więcej...
137648.jpg

Oferta Stowarzyszenia EKO SCHOOL

Oferta na realizację zadania publicznego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym

Więcej...
Powrót na początek strony